Nevşehir’de Gazeteciler Cemiyetleri Ne İş Yapar ?
CAN TAŞKIN

Nevşehir’de Gazeteciler Cemiyetleri Ne İş Yapar ?

Cemiyet dediğimiz kuvvet gazetelerin ve gazetecilerin haklarını savunan ve onlara yapılacak olan bir yanlışa karşı durması gerek bir meslek örgütü.

 

Meslek örgütü nedir?

Toplum yararına çalışan ve bu yönde kamuoyu oluşturan, kar amacı gütmeyen, sorunların çözümüne katkı sağlayarak çoğulculuk ve katılımcılık kültürünü geliştiren, demokratik işleyişe sahip bürokratik donanımdan yoksun ve gönüllü olarak bir araya gelen bireylerden oluşan örgütlenmedir.

 

Meslek örgütü, mesleğin anlaşılması, meslektaşların tanınması, takdir edilmesi, gelecekte de ifade bulması ve saygı görmesi için çalışmalar yapmalıdır.

 

 

Meslekte mükemmelliğin merkezi olmalıdırlar.

Meslek Örgütü meslektaşlarının çalıştıkları kurumlarda haklarını alıp almadığını, çalışma koşullarının iyileştirilmesini sağlar.

Meslektaşlar arasında birlik ve beraberliği sağlar.

Mesleğin saygınlığını arttırıcı eylemler yapar.

 

 

Mesela, Nevşehir’de iki Gazeteciler Cemiyeti var peki onlar nasıl?

Nevşehirli gazeteciler ve gazeteler Nevşehir Gazeteciler Cemiyetinden ve Kapadokya Gazeteciler Cemiyetinden neler beklediklerini dile getirememektedirler. Gazetecilerin hiçbir platformda haklarını savunamamaktadır. Adeta tabelalı protokol ziyareti yapan ziyaretleri karşılayan durumda diyebiliriz.

 

Neden?

Çünkü Nevşehir ve Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti ve başkanları ile yönetimleri (Kapadokya Gazeteciler Yönetimde Başkan Yardımcısı olmama rağmen) gazetecilerin haklarını savunmuyor, aramıyor hatta bırak bunları bir araya gelip oturmadıklarını özellikle vurgulamak istiyorum. Dostla alışverişte görsün hesabı.….

 

 

Çünkü Cemiyetler sadece tabeladan ibaret hatta birlik ve beraberlik içinde olunmadığı için Nevşehir’de yayın yapan gazetecilik yapan değil gazeteciyim diyenlerin bile beraber hareket edeceği bir cemiyet yok dolayısıyla da bu cemiyetlerin ağırlığı yok. Kendine ait bir lokali fikir alış verişi edecekleri stres atacakları hatta misafirlerini ağırlayacakları bir yer bile yok. Diyeceksiniz şimdi var diye daha orayı nasıl kullanılacağını bile aramızda çözemiyoruz.

 

 

Türkiye’nin her yerinde Gazeteciler Cemiyetleri yılın başarılı gazetecilerini ödüllendirmek için geleneksel olarak ödül töreni düzenler.

Meslektaşları arasında rekabet ve kaliteyi arttırmayı amaçlar.

En iyi Fotoğraf.

En iyi Sayfa.

En iyi haber.

En iyi köşe yazısı gibi birçok alanda gazetecileri ve gazeteleri ödüllendirir.

Nevşehir’de Gazeteciler Cemiyetlerinin böyle bir ödül töreni yaptığını.

Meslektaşlarının başarılarını taçlandırdığı bir çalışma gördünüz mü?

 

Dedik ya Kapadokya ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti sadece birkaç kişiye hizmet veriyor.

Bana göre herkes kendi işini yaparken kendi bildiklerini yapabilir ancak cemiyet oluştururken birlik ve beraberlik içinde olması gerekmektedir.

 

Soruyorum Nevşehir ilinin her iki gazeteciler cemiyeti başkanlarına çevrenizdekilerden etkilenmeden makam, koltuk diye eleştirdiğimiz bürokratlara, milletvekillerine,  başkanlara inat var mısınız Nevşehir’de kanayan gazetecilik yarasını sarmaya. Var mı sizde o adım atacak yürek? Nevşehir yerel ve ulusal gazetecilik yapan gazeteci arkadaşlarımız iç çekişmeleri, kıskançlıkları bırakıp birbirimizi sevmesek bile hep birlikte ortak paydalarımızda buluşmaya.

 

Nevşehir ilinde Üniversitede, okullarda bu birliktelikleri ders olarak okutturmaya….

 

Gazeteciler olarak Cemiyetlerin tabela cemiyeti durumundan hızlı bir şekilde ortaya koyacağınız etkin çalışmalarla çıkarılmasını istiyoruz. Kendi şahsi derneğiniz değil de büyük bir camiaya hizmet etmenin sorumluluğuyla hareket edilmesinin daha etkili olgular üreteceği kanaatindeyim.

 

Bir meslek bu kadar sahipsizse bu memlekette daha kurumlardaki basın birimleri ile organizeli çalışılamıyorsa daha birçok anlatılması gereken sorunlar oldukça biz biraya gelemezsek bizi teker teker yerler Gazetecilik mesleğini örnek olması gereken Başkanlar bu birlikteliği sağlamalıdır.

 

Siz ne yapıyorsunuz böyle gazetecilik olmaz demiyorlar. 100 TL lik adam diyorlar. İşine geldi mi koşup şunu bir haber yap diyenler kendileri ile ilgili haber çıkınca cıyak cıyak bağırıyorlar.

 

Nevşehir Valilik Basın birimini de bu konuda çok iş düştüğü kanısındayım. Bakalım bu garip gazetecilik faaliyetleri nereye kadar sürecek.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu