Haberlerimize Engel Koyarak Doğruları Saklayamazsınız !
CAN TAŞKIN

Haberlerimize Engel Koyarak Doğruları Saklayamazsınız !

Erişim engeli konulsa da haberlerimize, biz erişiyoruz bu millete!

 

Belge yayınlıyoruz erişim engeli konuluyor, 15 kişinin yanında 2 gazeteci ile birlikte ziyaret sırasında basına demeç veren bir başkanın röportajdan bir kısmı yayınlıyoruz erişim engeli konuluyor, engellenen haberlerden biz de engellendiğinde haberdar oluyoruz, Türkiye’de hukuk böyle işliyor.

 

Erişim engeli kararı veren hakim bir zahmet baksa haberlerimize, suç unsurunun nerde olduğunu haksızlığı görecek aslında, kendi elleriyle kendilerini şikayet eden insanları tanıyacak. Bizim hukuk adamlarımız şikayet dilekçelerini ya da konu bir haberse avukatların yazdıkları gerekçeleri okur ama yasak koyduğu haberleri okuma zahmetine girmez.

 

 

Bir de lütufta bulunurlar bize, bir hafta içerisinde itiraz edebiliriz. Bizi dinlemeden, elimizdeki bilgileri istemeden engellenir haberlerimiz, sonra da hukuk mücadelesi vermek zorunda kalırız.

 

Bir bak be adam konu ne? Şahsi bir sataşma mı, kamu malını ilgilendiren bir konu mu, neyin nesi senden yasaklanmasını istedikleri haber?

 

Tekzipte de aynı süreç işlenir. Yargı kararlarıyla yayınlamak zorunda kaldığımız birçok tekzipin zerre kadar hakla hukukla ilgisi yoktur. Bizim yaptığımız haber içeriğine cevap verilmez, muhatap savunulur, o savunma da tekzip diye yayınlatılır.

 

Türk hukuk sistemi gerçekten öyle bir laçkalık içerisinde ki; biz hukukçu değiliz, biz hakim değiliz, biz savcı değiliz, biz avukat değiliz, bütün bunlara rağmen avukatların, savcıların, hakimlerin duyarlık göstermesi gereken meselelere biz sahip çıkıyoruz, devletin malını koruması gereken hukuk adamları bir de bizi suçlayan bazen de senin haddine mi düşmüş kamu malını korumak diye cezalandıran bir saçmalık yaşatıyor bizlere.

 

Kimi kime şikayet edeceksin yılgınlığına düşmeyeceğiz hiçbir zaman, en azından paylaştığımız haberler kamu vicdanında yer buluyor.

 

Hukuk sistemi bu, bir de akıl verenler var; belgeler doğru kardeşim ne yasaklanması yeniden yayınlayın diyen, kişisel hesaplarının heyecanını bizim üzerimizden horozlanmaya döndüren insanlar da var. Hadi aynı haberi senin açıklamaların olarak yayınlayalım desen, nereye sıvışacağını bilemez!

 

Siyasetin “S”sinden anlamayız, siyaset camiasında yapılan yanlışlarla biz uğraşırız; “Eleştirinin” ne olduğunu haklarını savunmaya başladığımızda öğreniriz, halkın alın terini, hakkını koruma derdine yine biz düşeriz. Bu kadar millet nerede demeyiz yine de!

 

Bu kadar haksızlık yapılırken nasıl tatlı tatlı uyur insan anlamadık, anlamayacağız da. Bizim uykularımızı kaçırıyor kendimize dokunulmasa da bir başkasına haksız yere dokunulması, onların da biz uykusunu kaçırıyoruz, bundan da adımız gibi eminiz.

 

Biz bunları söylediğimizde de ekabir oluyoruz, bilmem ne oluyoruz, senin de uğraştığın bir adam olsun da ben sana çağın en büyük cesaret methiyelerini yazayım. Meydanlarda konuşmak için en ulaşılmaz adamlara ulaşmayı bilenler, kendilerini oralarda göstermek için parçalayanlar niye bir tane meseleyi parçalayacak duruma gelmezler?

 

Toplumsal duyarlık gösterilen meselelerde meydanları dolduran insanlara su dağıtmak değildir sivil toplum örgütlerinin işi, suyun başında olanların kaplarını doldurduklarında tepelerine binecek irade göstermeleridir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu