PARA VE YEREL SİYASET
CAN TAŞKIN

PARA VE YEREL SİYASET

    Tüm Ülkelerde böyle midir bilinmez.  Ne zaman seçim sürecine  girilse, bazılarının dilinde “para, para, para”. 
    Para sözü adeta dillerine yapışır. Napolyon’a atfedilen bu söz neden seçimlerde bu denli gündeme gelir? Çünkü parasız seçimi kazanmak neredeyse imkânsız da ondan; seçmen böyle düşünmeye şartlandırılmış. Seçimde adaylık planı yapanlar planının birinci maddesine “para” yazmaya zorlanır.
    Seçim planlarının birinci maddesi “para”dır.
    Lafı uzatmayayım. Söylemek istediğim şu: Siyasette aday olmak için de seçimi kazanmak içinde para faktörü çok  önemli  kabul edilmektedir.
    Doğru mu? Doğru.
    Adayın,seçmenin ve ilçenin hangi sorunu çözdüğüne,çözeceğine bakılması gerekmez mi? O na göre tercihimizi kullanmak daha doğru olmaz mı?
    Bu daha doğru değil mi?
    Hemen belirteyim ki “seçim ve para” ikilisinin bu kadar birbiriyle iç içe olması normal değil. Siyasette para bu kadar etkin bir durumda olmamalı. Siyasetin bu kadar fazla paraya dayanması hiç doğru değil. Bu duruma aklı selim sahibi herkesin  itiraz etmesi gerekir. 
    Evet, siyasette bir kısır döngüdür gidiyor. Bu kısır döngü: "Siyaset yapmak için para gerek. Para bulmak için siyaset gerek” şeklinde özetlenebilir. Bir aday seçimlerde, ya kendi cebinden ya da bulduğu bir destekçinin cebinden para harcar.
    Parayı kimden aldıysa ona hizmet etmek için seçim sonrası planlar yapar.
    İş adamından para aldıysa onun politikalarına hizmet etmek durumunda kalacaktır. Müteahhitten destek aldıysa ona iş bulmak, ihale sağlamak durumunda kalacaktır. Seçimleri kazanmak için rantiyecilerden destek aldıysa onların isteklerine  hizmet edecektir.
    Seçimlerde para faktörü yalnızca bugüne ait bir sorun da değildir. Seçimlerde para faktörü çoktandır önem taşıyan bir sorundur. Özellikle medyanın ve iletişim vasıtalarının geliştiği günümüzde bu faktör daha çok önem taşır oldu. 
    Seçimlerde aday olan kişi “hamama giren terler” misali para musluklarını açmadan medya tarafından tanıtıma değer bulunmuyor.
    Bazı vatandaşlarımız tarafından “seçim yılı geçim yılı” şeklinde algılanmaya başlanır oldu. İdealmiş, fikirmiş, hizmetmiş gibi değerler itibar görmez oldu.
    Siyasette “para şart” diyenler ile “seçim yılı geçim yılı” şeklinde algılayanları ilgilendirmiyor.
    Memleketin sorunlarına çözümler üretmek,siyasette aktif rol almak sadece parası olanlara tanınmış bir hak değildir.
    Yerel hizmetlerin ödemelerini aday cebinden mi karşılayacak?
    Siyasette para harcayan, halka yani sana hizmet etmez. Para sahibine hizmet eder… 

Not: Bu arada bizleri ve haber sitemize destek verenler olduğu gibi eleştirenlerde oluyor ancak lütfen bize tarafsız olun derken sizde tarafınız olmadan haberleri değerlendirin. Aynı haber için bazen takdir görüp bazen taşlanıyorsak demekki doğru şeyleri yapıyoruz demektir. Yine görüşmek üzere 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu